23 January, 2021
bisiklet-kazalari

Ankara için Güvenli Bisiklet Rotaları

Ankara da son yıllarda bisiklet kullanıcı sayısı artmış olsa da, bunun akabinde bisiklet kazaları da hız kesmeden devam etmektedir. Çevremizde bisiklet kullanan arkadaşlarımızın dikkatsiz sürücüler tarafından kazaya sebebiyet vermelerinden dolayı bir çok kişi ağır kazalar ile bu durumları atlatmaya çalıştı.

Özellikle sosyal medya kullanımının araç içinde çok fazla olması bu kazaların başında gelmektedir.En son yaşanılan kazanlarda, araç içinde whatsapp mesajlaşmasını kullanan kişiler bunlara sadece birer örnek.

Ankara için Güvensiz Bisiklet Rotaları

Ankara da bisiklet antrenmanı yapanların genellikle sıklıkla kullandıkları ve geçiş güzergahı olan İstanbul yolu ve Eskişehir yolu son birkaç yılda yoğunluğu giderek artarak çok kalabalık ve tehlikeli güzergahlar olma yolunda ilerliyor.

Kazaların bir çoğu Konya yolu , İstanbul Yolu ve Eskişehir yolu olarak adlandırdığımız istikametlerde olmaktadır.Bu ana geçiş güzergahları son yıllarda trafik yoğunluğundan dolayı çok sık kazalara neden oluyor. Özellikle İstanbul yolu gibi çok hızlı akan bir trafik yoğunluğunda bisiklet sürücüleri için en tehlikeli güzergahlardan biridir.

Peki bu güzergahlardan zorunlu geçmek isteyenler ne yapmalı ?

Bu geçiş güzergahlarını zorunlu olarak kullanmak zorundaysanız eğer, özellikle yol birleşimlerinin olduğu kısımlarda asla durmadan yolunuza devam edin, kolunuzu kullanarak araçlara dönmek istediğiniz yerleri kesin bir duruş ile gösterin, yeni kullanıcıların hem yola yabancı olmaları hemde utanmalarından dolayı bazı gerekli hareketleri yapmamaları araç sürücülerinin şaşırmalarına neden olmaktadır.

Yapacağınız hareketlerde bir kesinlik ve kararlı bir duruş sergileyin.Sağa dönüşlerde mutlaka sağ elinizi kaldırın ve sürücünün sizi göreceği zamana kadar kaldırmaya devam edin.

Aşağıda bu durumu göstermek için photoshop da bir görsel hazırladım, bisikletli sağdan gelecek olan araç sürücüsü için hazırlıklı olmalı ve sağa geçiş için kolunu kaldırıp kendi çizgisinde yoluna devam etmelidir.

Bu Yazıyıda Mutlaka Okumalısın  Youtuber Çöplüğü

Sakın bazı bisiklet sürücülerinin yaptığı gibi, yolun uç kısmında durup sağ geçmek gibi tehlikeli bir harekette bulunmayın, bu hem sizi hemde sizin arkanızdan gelecek olanları büyük riske atacaktır. Burada yapılacak işlem yola kendi çizginizde devam edip, sağ kolunuzu kaldırıp sağdan gelenlerin yavaşlamasını sağlamak ve yine sağ şeritten devam etmektir.

bisiklet-kazalari

Ankara için Güvenli Bisiklet Rotaları

Ankarada güvenli olarak sürüş yapmak için bisiklet rotaları aslında çok az gözükebilir ,ama arayan kişiler güvenli yolları bolca antrenman yapanlardan keşfedeceklerdir.

Yıllarca Ankara da çeşitli etaplarda antrenmanlar yaptık, aslında antrenman yapmadığımız yer kalmadı dersem daha doğru olacaktır.

Vardığımız sonuç Ankara için en güvenli bisiklet rotaları İncek bulvarı , bu kısımdan yine devam ederek Gölbaşı köyleri, haymana yolunun devamında Gölbaşı köylerine (Tulumtaş, Hacılar , Ballıkpınar, Gökçehöyük gibi)  bağlantılı rotalar,  bisikletliler için bulunmaz nimet olarak adlandırabiliriz.

Yeni kullanıcılar için Eymir gölünün etrafı acemiliği atmak için ideal olacaktır.Eski kullanıcıları ve sürekli antrenman yapanları bu Eymir gölünün etrafındaki 11km lik alan yeterli gelmemektedir. Çünkü kalabalıktan ve her 2-3 km de önünüze çıkan hız kesici rampalardan dolayı sürüş zevki en aza inmektedir.

Yine Sincan tarafı için Yenikent kısmından Ziir Vadisi içindeki yollar kalabalığın az olduğu güzel etaplardır.Eryaman için aysantı yokuşuna çıkmadan yapılan düz antrenmanlar ve o kısımdaki köylerde bu civar için çok iyi antrenman rotalarıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir