20 February, 2021
mutlulugun pesinde

Mutluluğun Peşinde

mutlulugun pesinde
Günümüzde bir çok insanın aradığı bu mutluluk kavramı hakkında bazı kendi hayat tecrübelerimden bazı anektodlar paylaşlamak istiyorum.
İnsanların çoğu şu işi yaparsam mutlu olurum , şu kişiyle beraber olursam mutlu olurum, tamam bunu da yaptım şimdi mutlu olmalıyım gibi davranışlar gördüm.

Etrafınızda veya kendinizde bu tür davranışları mutlaka görürsünüz.

Bir duyguyu,herhangi bir olayı veya herhangi bir kişiyi hayat merkezinize koyduğunuzda ve onun etrafında dolaştığınızda onun size karşı davranışının negatif olduğunu görürsünüz.

İlgilenmediğiniz zaman bunun tam tersi olduğunu görmediniz mi ? Mutlaka görmüşsünüzdür ama tam anlamıyla bu gözle bakmadığınız için bunu hep gözden kaçırdınız.

Peki neler yapmamız gerekiyor ?

Bir şeyi sürekli beklemek ve onun olmasını izlemek sizin üzerinizde stresin artmasına neden olur. Bu ise sürekli her yaptığınız işin sonucunda bir şey beklemeniz gibi bir davranış ortaya çıkarır. Aynı mutluluk gibi , bir olayı yaptığınızda ve bunun sonucunda mutlu olacağım diye kendinizi şartlandırıyorsunuz… ve bunun sonucunda mutlu olamadığınız da hayal kırıklığına uğruyorsunuz.

Çünkü , bir durum için kendinizi daha önceden şartlandırıyorsunuz ve bunun sonucu olumsuz olduğunda işler istediğiniz gibi gitmiyor.

Bir olayı yaptığınızda ve onun sonucunu önemsemediğiniz de , çıkan sonuç sizi etkilemeyecektir.Çünkü daha önceden kendinizi bir şartlanma içerisine sokmadığınız için, sonucun ne olduğu sizi etkilemez.Sonuç olumlu olursa sizin olur.Fakat olumsuz olursa bu durumdan etkilenmezsiniz.

Pozitifin peşinde koşmak negatif , negatifin peşinde koşmak ise pozitiftir
. Bunu sözü bir kitapta okumuştum benim yazdıklarımın bir özeti olarak bakabilirsiniz.

Yapacağımız olay çok basit , birincisi boş durmamak ikincisi ise her yaptığımız işin sonucunda bir şey beklemeden bir görev bilinci ile hareket etmek olacaktır.İşinizi en iyi şekilde yapıp sonucu için kendinizi şartlandırmadan başka işlerinize devam ediyorsunuz.

Bu Yazıyıda Mutlaka Okumalısın  En Önemli Şey Söylenmesi En Zor Olan Şeylerdir

Eğer bir işi yaparken zorlanıyorsanız ve içinizden yapmak gelmiyorsa onu parçalara bölerek hareket etmemiz gerekiyor.Bu şekilde size zor gelen işleri her gün bir parçasını yaparak kendi ilerlemenizi devam ettirirsiniz.

Bu durum sizin otomatikman her işinizin düzenli aralıklarla devam etmesine neden olacaktır.Bazıları bunu yapmakta zorlanır.Bir işi yaparken az veya çok yapmanızdan ziyade hedefe doğru ilerlemek daha önemlidir.

Önemli olan bırakmamaktır.Bir gün az bir gün çok yapabilirsiniz.Bazı günler ara verebilirsiniz.

Ama hiç bir zaman bırakmayın.

Size zor gelen her işin ve her durumun sizin için en iyisi olduğunu biliyorsunuz.
Unutmayın nefsinize zor gelen her olay, sizin için en hayırlısıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir