21 February, 2021
youtuber-coplugu

Youtuber Çöplüğü

Youtube da konunuzla ilgili video ararken mutlaka farklı konulara kaydığınız olmuştur.Sonra kendinizi alakasız bir konuyu dinlerken bulursunuz.

Bir müddet sonra yarım yamalak Türkçesi ile bu kişi ne anlatıyor diye düşünürsünüz ?

Burada insanların nasıl bir Türkçe konuştuğunu eleştirmiyorum, hangimiz mükemmel Türkçe konuşuyoruz ki …

Bir diğerimizi eleştirip yerden yere vuralım.

Konu bu değil ! Konu kendimizi nasıl geliştirebildiğimiz…

Youtube ilk zamanlar çıkan Youtuberların çok para kazanmasının popülaritesinden dolayı ,  bir çok kişinin bu durumu farklı algılamasına neden olmuştur.

Eline her kamerayı alan kişinin bende youtuber olabilirim düşüncesinden dolayı, Youtuber Çöplüğüne doğru ilerliyor.

Bir konuda uzman olmak için neler yapmalı ?

Siz eğer ilgilendiğiniz bir konuda video çekmeniz için o konu üzerinde baya bir zaman harcamanız gerekiyor ki, karşı tarafa doyurucu bilgi verebilesiniz.

Kendinizi geliştiremediğiniz her konu , zaten tabiri caizse kabak gibi ortada kalmanıza neden oluyor.

Çünkü anlatım tarzınızdan , hitap şeklinizden o konu konu hakkında bilgi olup olmadığınız direk ortaya çıkıyor.

En azından bir oyun kanalında oyunları anlatırken bile güçlü bir hitap ve senaryo tarzına ihtiyacınız var

Uzman olmak ne demek ? 

Yani bu uzmanlık kelimesinin kriteri nedir ? diye bir araştırma yaptım ve aldığım sonuç şu şekilde ;

Yaptığım araştırmalarda bir işte iyi olabilmek için o iş üzerinde toplam 10.000 saat zaman geçirmek gerekiyor.Bir işte profesyonel lafını kullanmanız için o iş için 10.000 saate ihtiyacınız var, bu uzun yıllar yapılan mesleki araştırmalar sonucu ortaya çıkmış.

Yaptığınız ve ilgilendiğiniz işe vurduğunuz zaman , günde 4 saat çalıştığınız zaman 5-6 yıl gibi bir sürede profesyonel düzeye geliyorsunuz demek.

Bu Yazıyıda Mutlaka Okumalısın  Ankara için Güvenli Bisiklet Rotaları

Tabi bu konu içinde,  içerik ve bilgileye ulaşma zamanınız ile bu süre uzar veya kısalır, sizin bu konuda gösterdiğiniz irade ile ilgili bir durumdur.

Bir konuyu iyi bir şekilde anlatabilmek için konu içeriğinin önemli olmasıyla beraber , sizin günlük olarak o işe ayırdığınız zamanda önemlidir.

Bir işi öğrenmek için günlük ne kadar zaman ayırıyorsunuz ? ve kimlerle beraber bilgi alışverişinde buluyorsunuz ?

Kimlerle beraber takılmanın esas durumu, sizden daha yetenekli olanlardan bilgi alışverişi yapmaktır.Kendinizi geliştirmenin en önemli kriteri sizden daha yetenekli kişilerin tecrübelerinden faydalanmaktır.

Kamerayı elimize aldık ve Youtuber olmaya kara verdik diyelim ?

Bir insanın bir şeyler yapması veya yapmaya çalışması uğraş vermesi kadar önemli bir olay yoktur. Bir şeyler için çabalarken aslında yapacağınız işinde planlamasını yapar ona göre bazı araştırmalar içerisine girersiniz.Bu durum bile sizin gelişiminiz için önemli bir adımdır.

Fakat yukarıdaki kriterlere uymadan elimize kameramızı aldık, cep telefonumuzla veya webcam ile çekim yapmaya başladık diyelim, bunun sonucunda ne ile karşıya kalıyoruz, hep birlikte görelim…

Bir çok yeni ve kendini tam olarak yetiştirememiş youtuberların  yorum kısımlarına baktığınızda işin en sonunda kavga tartışma ve kişisel hakarete kadar gittiğini görebilirsiniz.

Çünkü anlatılmaya çalışılan konunun anlatılamaması, yetersiz bilgi , konuşma sırasında hızlı ve kelimeleri bir araya getirememenin vermiş olduğu acemilik gibi , önemli konulardan dolayı bir türlü kaliteli bilgi ortaya çıkmamaktadır.

Bu çıkmadığı gibi görüntüler bir çok sosyal medyada alay konusu olmaktadır.

Yorum kısımlarında izleyicilerin yapmış olduğu ağır eleştirileri kaldıramayıp, bunun sonunda kanalın kapanması gibi durumlar oluşuyor.

Bir çok youtuber aslında oyun odaklı kanallar ile bu işe girmeyi planlıyor, planladıkları gibi gitmediği zaman anlatım tarzları argo , küfürlü konuşma gibi insanların dikkatini farklı şekillerde çekme gibi kısımlara yöneliyorlar.

Bu Yazıyıda Mutlaka Okumalısın  En Önemli Şey Söylenmesi En Zor Olan Şeylerdir

Bu durum ilk zamanlar dikkat çekmiş gibi gözükse de ileride kanalın kalitesini bir hayli düşürmektedir.

Bu işin içinde uzun zamandır Tasarım kanalı olarak videolar çeken biri olarak, kendinizi her yönden geliştirmenizi ve daha iyi içerik için neler yapılması gerektiğini sürekli araştırmalısınız.

Unutmayın kaliteli içerik her zaman gol getirir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir